avatar

Sítotisk na trička

Informace k domácímu sítotisku na průmyslové úrovni

Přiznávám, že mě fascinují vlastně skoro všechny průmyslové postupy a že například offsetový tisk je mnohem větší žúžo, ale sítotisk se vyznačuje tím, že je reálně možné ho doma zprovoznit a snad to i stojí za tu námahu. Na téhle stránce se chci podělit o svoje zkušenosti, nabídnout návody k tisku na trika zvladatelné pro každého dvourukého člověka a pochlubit se světu se svými výsledky.

Princip sítotisku

Na jemném sítu máme namalovaný obrázek, který ucpává některé dírky. Těmi ostatními prochází barva, když trochu přitlačíme; obrázek tedy je negativ toho, co bude na triku. Teď už zbývá jen dořešit podrobnosti, jako – co je to síto vlastně zač, jak na něj z počítače dostat ten obrázek, jakou barvu použít a jak to potom umýt.

Návod od nuly

Kanonický výklad tohoto nadpisu je, že v následujícím návodu začneme jen s materiálem. Až budete nadávat s prsty pomačkanými od práce s kleštěmi a zapatlanými od chemikálií, co nejdou napsat na jeden řádek, možná zauvažujete, jaká nula mohla napsat tak nepoužitelný návod a odhalíte i jinou interpretaci.

Rámeček

Rámeček je to, co drží síto. Síto se nesmí při tisku natahovat a nesmějí se na něm dělat varhánky při ovrstvování emulzí, takže musí být natažené dost velkou silou. Proto i rámeček musí být docela masivní a ačkoliv to ze dřeva tak nějak jde, nejlepší je použít hliníkové L-profily. (Profesionálové zřejmě používají čtvercové profily, ale nevím proč – hůř se s nimi zachází.) Vymyslete si rozměr, jaký budete asi chtít tisknout, a uřízněte flexou čtyři hrany rámečku se zkosenými rohy tak, aby na sebe přesně přiléhaly do obdélníka.

Spodní strana rámečku musí být bezvadně rovná a bez otřepků, aby síto drželo jako rovná plocha. Pokud používáte L-profily, tak jedna strana toho L je na spodní straně rámečku a druhá podél jeho vnějšího okraje. Ze zbytků L-profilu si vyrobte čtyři pravé úhly a rámeček s nimi pevně sešroubujte nebo snýtujte dohromady; při vrtání děr si dávejte pořád obrovskou péči, aby spodní strana byla rovná a aby rohy na sebe přesně doléhaly. (Stejně se to nepovede, ale byla by chyba se nesnažit.)

Upevnění síta

Síto se při správném napnutí protáhne asi o desetinu délky v obou směrech. Dbejte na natočení vláken v sítu, protože jejich mřížka je trochu vidět i na vytištěných obrázcích. (Nejspíš chcete, aby vodorovné a svislé linky v obrázku lícovaly s vlákny síta.)

Udělat tenhle krok pořádně dá dost práce, takže pro první pokus můžete síto napnout vší silou v ruce a poprosit kamaráda, ať ho na rámeček v pravidelných rozestupech přitluče nebo přišroubuje. Je zjevné, že na okraji síta potřebujete velký kus, za který se budete moct pevně chytit, a ten kus pak nezbývá než uříznout. To ale je společné všem způsobům napínání. Dobrá vlastnost té síťoviny je, že napínání v jednom směru ji nekrabatí v tom druhém směru, takže se to dá odfláknout tak, že připevníte jednu stranu a napnete síto k protilehlé. Špatná vlastnost síťoviny je, že má hodně jemné díry a každý zatlučený hřebík ji potrhá. Pro jemnou kresbu tenhle postup asi nebude stačit a navíc se časem síto ještě trochu rozmáčí a povolí, takže začnete potřebovat něco lepšího.

Prodávají se speciální natahováky na síto a jestli znáte někoho, kdo ho vlastní, asi bude nejlepší dotyčného poprosit, aby vám síto na rámeček napnul. Jde vlastně jen o věc, která zatáhne za celé síto rovnoměrně do všech směrů silou podobnou tomu, co kulturista dovede urvat rukou, a pak to síto několik hodin udrží napnuté. Během těch několika hodin si totiž pomažete spodní stranu rámečku epoxy pryskyřicí a necháte tam síto pevně přilepit. Pro lepší spoj asi chcete předem (ještě nenapnuté) síto odmastit a místa, kam se na (už napnuté) síto bude rámeček lepit, pomazat pryskyřicí taky.

Z různých napínacích postrojů se nejlíp osvědčilo vyrobit větší dřevěný rámeček, každou hranu síta přidělat na jednu kovovou tyčku a ty šroubem roztáhnout od sebe. Je to složité přinejmenším tolik, jako to zní, ale funguje to. Podrobněji: zařízněte a sešroubujte rámeček z větších dřevěných latí tak, aby se do něj váš hliníkový rámeček vešel s pěti- až deseticentimetrovou rezervou. Uřízněte čtyři tyčky dlouhé jako hrany hliníkového rámečku, síto přes ně přehněte a samo na sebe ho zalepte vteřinovým lepidlem. Na vhodných místech vyřízněte do síta kolem tyče díru a nakolmo tam pevně přidělejte dlouhý šroub (tady nechávám prostor vaší kreativitě). Když koupíte pořádnou šroubovou tyč, můžete ji použít jako kovovou tyčku i jako šroub a vyjde to docela levně. Druhý konec šroubu nebo šroubové tyče protáhněte ven z dřevěného rámečku a tam ho chyťte (nejlíp křídlatou) matkou. Když takhle máte hotové dvě kratší protilehlé strany, můžete je začít matkami natahovat. Potom stejný fígl zopakujte na delších stranách.

Ovrstvení

Popisuju ten nejběžnější postup na sítotisk, a ten používá světlocitlivou emulzi. Přiměřené množství emulze smícháme se zcitlivovacím roztokem (docela strašidelný žíravý prášek rozpuštěný v destilované vodě) a takhle probuzenou emulzi pak v tenké vrstvě naneseme na celé síto. Emulzi necháme zaschnout. Suchá emulze je hodně citlivá na UV světlo, takže většina téhle práce musí probíhat potmě a ve slabém osvětlení, nejlíp LED lampou. Na části emulze, které mají na sítu zůstat, pak posvítíme, a ony přestanou být rozpustné ve vodě. Zbytek smyjeme a necháme pak síto ještě dojít na sluníčku, aby vzor na sítu vydržel dlouho.

Před prací síto umyjte saponátem, usušte a případně z něj pak ještě čistým kartáčem smeťte prach. Je dobré smíchat množství emulze na několik dávek najednou a nechat ji pak pár hodin nebo dnů uležet, aby vyprchaly bublinky.

První obtíž je v tom, natáhnout emulzi ve správně tlusté vrstvě a nenadělat na ní kapky a vlnky. Asi by nebylo dobré lít ji přímo na síto, protože proteče skrz a pak nadělá ty vlnky. Dobře funguje si uříznout správný kus L-profilu a nalít emulzi do něj, pak profil přitisknout k sítu, nechat emulzi po celé délce natéct až na síto a jedním pozvolným pohybem profilu natáhnout přiměřený povlak. Větší vrstva emulze by měla být spíš ze spodní strany rámečku, aby nepřekážela a neodrbávala se při tisku. Možná věci pomůže, když něčím zaděláte oba konce L-profilu, abyste do něj mohli emulze nalít docela velké množství (a přebytky pak slijete zpátky).

Druhá věc je, že schnoucí emulze je lepkavá, musí být potmě a síto by mělo být vodorovně, aby se na něm nenadělaly ty kapky a vlnky. Zasušíme ho tedy trochu fénem a odložíme do vhodné krabice nebo do tmavé místnosti.

Přenesení vzoru

Nejlepší je, když máte po ruce dataprojektor. Stačí ho zaostřit zhruba z půl metru na krabici zakrytou černou látkou (aby odražené světlo nerozmazávalo obrázek), pak projektor zakrýt, opřít o tu krabici ovrstvené síto a nechat do něj projektor takhle smažit tak dvě až deset minut, podle vzdálenosti a výkonu. Když projektor na síto svítí, nesmíte hýbat už vůbec ničím, a než síto odnesete, projektor zase zakryjte. Ostřením projektoru za běhu se trochu zvětšuje a zmenšuje obraz, takže i tím se obrázek zkazí.

Když nemáte projektor, sežeňte si aspoň laserovou tiskárnu. Svůj vzor vytiskněte černě na pauzovací papír nebo průsvitkovou fólii. Tiskárně nastavte, že budete tisknout na fólii nebo na fotopapír, aby věděla, že má nechat toner dlouho zapékat; jinak si zaprasíte válec a ještě několik dalších stránek vám tiskárna pokryje černými pavučinami. Když natisknete vzor víckrát, můžete ho položit přes sebe a umocnit (doslova!) tak kontrast. Ve tmě pak vzor ze správné strany (bacha, ať není zrcadlově) přilepte páskou na síto, vyneste ho v poledne na sluníčko podložený černou látkou a odpočítejte si dvě až pět minut, než síto zase zakryjete (to záleží na papíru a ročním období). Když je zataženo, tenhle postup nebude fungovat. Můžete místo toho trávit čas psaním Ježíškovi, aby vám koupil projektor.

Osvětlené síto v černém obalu odneste do koupelny a sprchujte ho tak dlouho, dokud není obrázek bezvadně průhledný. Není dobré na něj moc škrábat houbičkou, protože tím poškodíte i osvětlené části emulze. (Nejspíš se vám ji totiž nepovede osvětlit tak, aby ztuhla úplně.) Je důležité, abyste smyli celý obrázek beze zbytků, protože vyrobit v sítu díru bude později mnohem těžší, než ji zakrýt.

Problém je v tom, že se do vody vždycky odněkud přimíchá trocha emulze, rozpustí se a po zaschnutí vám přes celé síto udělá tenký průsvitný film, kterým ale neprojde barva. Chce to tedy před zaschnutím ze síta vyfoukat vodu a sfouknout bublinky, a pak síto nechat schnout vodorovně. Jestli máte emulzi dobře zatuhlou, můžete vodu nejdřív setřít stěrkou nebo vysušit hajzlpapírem. Síto nechte schnout normálně přes den venku, aby zbylá emulze spolehlivě zatuhla.

Tímhle to ale nekončí: když síto zaschne, skoro jistě v něm najdete spoustu jednopixelových dírek a naopak míst, kde zůstala emulze a neměla by. Nezdá se to, ale fakt na tom záleží. Ani jedna taková dírka tam nesmí zůstat, ledaže byste ji před tiskem zalepili páskou. Omládněte o pár let, vezměte do ruky štěteček a opravte ta místa ručně. Na každou dírku dejte zespodu pořádný bobek světlocitlivé emulze a nechte ji pak znova zaschnout a osvětlit. Výroba dírek je horší: ve výjimečných případech nezbývá, než jeden pixel mřížky po druhém propíchat špendlíkem. Když je vrstva emulze tenká a nejde o moc jemný detail, můžete ho zamalovat Savem a nechat chvíli působit, pak by to mělo jít vypláchnout vodou.

Tisk

Tiskne se speciálními barvami především proto, že jsou správně husté a nevyperou se. S obyčejnou temperou by to jinak mělo fungovat taky.

Na sítu zalepte zespodu páskou kus okraje kolem obrázku, kudy už barva zaručeně projít nemá. Do trička, na které budete tisknout, dejte rovné prkýnko nebo skleněnou tabulku, a zvnějšku pak položte rámeček. Přidělejte k sobě ty dvě věci pevnou chňapkou nebo svorkou, aby se tričko nemohlo hnout. Tričko by samozřejmě nemělo být zmuchlané, ale zbytečně ho nenapínejte. Dejte pozor, abyste obrázek měli rovně a opravdu na místě, kde má být.

Kydněte na síto kus barvy a gumovou stěrkou ji rozmažte přes celý obrázek. Pak stěrkou zase stáhněte přebytečnou barvu, čímž zároveň kus barvy protlačíte do trička. Snažte se dělat všechny tahy jedním směrem, zvlášť když nemáte síto dost natažené. Dejte pozor, aby se barva dostala rovnoměrně do všech částí obrázku (to je prostě vidět).

Rámeček se sítem pak pozvolna od krajů odlepte od trička a jestli máte něco dalšího na potisk stejnou barvou a stejným sítem, tiskněte jako diví. Některé barvy je po zaschnutí potřeba ještě zažehlit nebo zapéct. Při soutisku víc barev přes sebe je těžké se strefit, protože přes zapatlané síto není vidět obrázek, co už na tričku je; nevím bohužel, jak to řešit.

Mytí síta

Častější varianta je, že potřebujete spláchnout zbytky zaschlé barvy a síto znovu použít se stejným vzorem. K tomu potřebujete otvírač, což je něco jako ředidlo, ale smíchané takovým způsobem, aby moc nesmrdělo. Krom toho budete potřebovat plochou misku velkou zhruba jako rámeček, abyste mohli přebytečný otvírač slít a použít jindy. Síto pořádně polijte a vydrbejte jemným kartáčkem na zuby.

Miska musí být z něčeho, co se v příslušném ředidle nerozpouští, takže nejlepší bude kus plechu. Jestli dovedete na smetišti sehnat něco jako starý pekáč, asi máte vyhráno. Jinak můžete z hliníkového plechu vyrobit tvar na způsob krabice od pizzy, ale bez nastřihávání: v rozích plech jen přeložte.

Jiný postup je, když chcete ze síta smýt i emulzi. V tom případě zalijte celý rámeček Savem (tj. chlornan sodný, nebo jiné oxidační činidlo, co dovedete sehnat) a nechte to chvíli vsáknout, pak ho spláchněte proudem vody. Většinou to chce opakovat na několik průchodů, abyste smyli všechny zbytky.

Co koupit

Ve výše vypsaném postupu je jmenovaná spousta materiálu a rekvizit, které budete potřebovat koupit. Jsou to především:

Moje barvy

Šablony

Šablon mám vždycky hotových a připravených jen pár, navíc asi ne zrovna ty, které by někdo chtěl. Na požádání (mailem) rád zpracuju dobrý nápad nebo hezkou fotku. Několik obrázků jsem už úspěšně tisknul a šablony mám připravené k použití:

Nápadů k další tvorbě nemám mnoho:

Jak na to

Rád bych se v brzké době sebral a přepsal následující rady do přehledného návodu. I teď ale doufám, že vám moje zkušenosti poslouží.