Program Hugin

Instalace

Program stáhněte z oficiálního webu hugin.sourceforge.net ve verzi pokud možno nejnovější. Není to ve skutečnosti jeden program, je jich několik desítek, z toho dva hlavní, které to řídí. V tuhle chvíli nás pochopitelně zajímá "Hugin pro slepování panoramat", tj. hugin.exe.

Jednoduché použití

Když všechno klape, stačí jen pár kliknutí. Hugin se obyčejně otevře na záložce "Pomocník", kde se hned nabízí "Nahrát obrázky". Objektiv většinou není potřeba nastavovat, stačí rovnou "Zarovnat...". To nějakou dobu trvá, musí se najít kontrolní body a propojit ty správné. O to se stará několik programů na pozadí, Hugin je velkoryse spouští za vás.

Pak vyskočí okno s náhledem, který by už měl připomínat výsledné panorama. Když je moc tmavý, zkuste zakliknout "Fotometrie". Záložky "Přesunout/přetáhnout" a "Výřez" určitě budete potřebovat, ale vysvětlují se samy. Nakonec stačí okno zavřít. Výsledek v plné kvalitě uděláte tlačítkem "Vytvořit panorama...". Výchozí formát je špatně komprimovaný TIFF, vyplatí se na záložce Slepovač nastavit něco lepšího.

Když to nejde

Kontrolní body můžete přidat (a odebrat) ručně na příslušné záložce. Kontrolní bod není přiřazený obrázku, na kterém je, ale přímo dvojici - jestli máte fotek hodně, musíte tentýž označit víckrát. Dvojici obrázků vyberete buďto přímo z nabídky, nebo procházením všech dvojic pomocí šipek.

Na první kliknutí do obrázku se přiblíží pohled a zobrazí se okolí bodu, do kterého jste klikli. Druhým kliknutím jej přesuňte na nějaké výrazné místo - nejlépe roh něčeho, které se určitě mezi fotkami nepohnulo. Tentýž bod by se v tu chvíli měl ukázat i na druhé fotce, pak stačí "Přidat". Když ne, přesuňte jeden z bodů ručně a podle potřeby si pomozte nástrojem "Doladit".

Co víc

Hugin toho umí hodně. Dá se pomocí něj odstaňovat zkreslení objektivu (soudkování a barevná aberace), umí různým způsobem skládat fotky přes sebe jako HDR (ne však tonemapping). Ty programy na pozadí, které za něj dělají hrubou práci, dokážou při přímém ovládání ještě víc - například skládat fotky s různou hloubkou ostrosti.