avatar

Stránka na hraní

Tahle stránka je moje pískoviště na fígle s novými schopnostmi CSS3. Neobsahuje žádný javascript, všechno je ve stylu. Při změně stránky (jako je přidání nové položky) není potřeba styl upravovat.

Rozbalovací text (Accordion)

Fígl, aby se ukázal jen jeden text, se v tomhle příkladu zakládá na záložkách ve stránce (<a name=...>). Pozvolnou změnu výšky zařizuje hodnota max-height, kterou je ale bohužel potřeba nastavit i v rozbaleném stavu – z příliš dlouhého textu se kvůli tomu ukáže jenom začátek. Poslední dvojice textů je v tomhle příkladu prokřížená, abych ukázal, že to jde.

Lorem

Alternative Rights for Storage/Network Use. As an alternative to Section 1.1(a), you may install a copy of the Software on a network storage device, such as a server computer, and allow one access device, such as a personal computer, to access and use that licensed copy of the Software over a private network. You must obtain a license to the Software for each additional device that accesses and uses the Software installed on the network storage device, except as permitted by Section 1.4 of this EULA.

Ipsum

License Grant for Media Elements. The Software may include certain photographs, clip art, shapes, animations, sounds, music and video clips that are identified in the Software for your use (together "Media Elements"). You may copy and modify the Media Elements, and license, display and distribute them, along with your modifications as part of your software products and services, including your web sites, but you are not licensed to do any of the following:

Dolor

Mandatory Activation. THERE ARE TECHNOLOGICAL MEASURES IN THIS SOFTWARE THAT ARE DESIGNED TO PREVENT UNLICENSED USE OF THE SOFTWARE. You may not be able to exercise your rights to the Software under this EULA after a finite number of product launches unless you activate your copy of the Software in the manner described during the launch sequence. You may also need to reactivate the Software if you modify your computer hardware or alter the Software.

Sit

Speech/Handwriting Recognition. If the Software includes speech and/or handwriting recognition component(s), you should understand that speech and handwriting recognition are inherently statistical processes; that recognition errors are inherent in the processes; that it is your responsibility to provide for the handling of such errors and to monitor the recognition processes and correct any errors.

Amet

SOFTWARE TRANSFER. Internal. You may transfer your copy of the Software to a different device. After the transfer, you must completely remove the Software from the former device. Transfer to Third Party. If you are the person who initially licensed the Software, you may make a one-time permanent transfer of this EULA, Software and Certificate of Authenticity (if applicable) to another end user, provided that you do not retain any copies of the Software.

Posouvací text

Fígl s přepínáním textu využívá <input type="option"> a jejich selektor :checked. Každý z nich je umístěný jako bezprostřední předchůdce textu, který se jím ovládá. Samy jsou nicméně skryté; k jejich ovládání slouží <label>, který můžeme umístit kamkoliv na stránku. Pomocí css bohužel nejde zvýraznit ten label, který je právě vybraný; selector funguje jenom na option box jako takový.

První text je super zajímavý a vůbec skvělý, byla by škoda si ho nepročíst jako první.
Ten druhý je ale taky děsně super, takže si ho určitě budete chtít číst hnedle po tom prvním.
Třetí už nestojí skoro za nic, bohužel.