avatar

Reklama, která neruší

Jedno z možných řešení plateb za obsah webu

Převážná většina webových stránek je uživatelům dostupná bezplatně a mnohé z nich peníze na svůj provoz získávají z reklamy. Tenhle obchodní model má svoje vady a už bylo mnoho návrhů, jak jej zlepšit, ale žádný zatím ve větší škále neuspěl. V následujícím textu předkládám jedno z možných řešení, a to řešení co nejúspornější na uživatelské pohodlí.

V kostce

Reklama je užitečná, když se vezme za správný konec. Sám ocením, když mě plakát pozve na výstavu, kterou bych jinak marně hledal, nebo na koncert, o kterém bych se jinak dověděl týden po jeho konání. Díky správnému inzerátu může člověk získat lepší pracovní pozici, nebo naopak vyrazit na dovolenou, která mu vrátí chuť do života. I nákupem krámů do domácnosti se dá získat, při troše rozumu. Proč tedy používám hned dva různé pluginy, aby mě uchránily od reklamy na webu?

Problém je v tom, že reklama přichází ve chvíli, kdy se chci soustředit na něco jiného. Na Youtube je fakt nepříjemné poslouchat kvílivý hlásek veverky, když jsem se chystal nahlas pustit taneční hudbu. Když si ověřuju, že autobus odjíždí za pět minut, zaručeně neprokliknu odkaz na wellness pobyt. Bolest se jen stupňuje, jak reklama začíná křičet víc nahlas, zabírá třeba celé okno a snaží se upoutat moji pozornost všemi prostředky, které má k dispozici. Dokud inzertní bannery nezačnou uživateli dávkovat narkotika, svojí pozornosti se nevzdám. Chci pracovat, a všechno kromě prostých odpovědí na moje dotazy jedině obtěžuje.

Pojďme tedy zavést předplatní systém. Na stránkách inzertní společnosti bych si pečlivě pročetl pár nabídek pracovních míst, zasmál se u několika videí s veverkou a snad i toho zeleného mimozemšťana bych strpěl. Inzerenti by mi za to udělili ze svých peněženek kredit v hodnotě několika haléřů, nebo snad korun, a ten by se mi uložil v prohlížeči. Při čtení webu by se pak místo ukazování reklamy jen strhla příslušná částka z kreditu. Měl se ukázat reklamní banner? Ale vždyť na ten jsem koukal včera odpoledne. Teď tam bude jen bílý obdélník. Jednoduchost je krása, a soustředění patří k těm nesmírně cenným darům, kterých si v životě musíme vážit.

Toť vše

Z technického hlediska je tohle řešení náramně snadné, stačí, aby ho inzertní servery zavedly.

Další text není potřeba.