1.část: Alkaloidy
Abstrakt
Alkaloid je označení pro zásaditou organickou látku rostlinného původu, která obsahuje dusík. Mnohé dusíkaté látky vytvářené houbami a živočichy jsou běžně také označovány jako alkaloidy pro jejich fyziologické účinky. Většina obecně známých alkaloidů jsou jedy, některé mají účinky na lidskou psychiku. Dosud bylo nalezeno a popsáno několik tisíc různých alkaloidů.
Účel
Protože se jedná často o látky prudce jedovaté, výskyt alkaloidů v rostlinách je nejčastěji vysvětlován právě jako obrana proti býložravým živočichům. Typickým příkladem jsou ostny kopřivy.
Ne všechny alkaloidy jsou ale toxické. Výskyt ostatních není objasněný jednoznačně. Jedno možné vysvětlení je tvorba alkaloidů jako zpracování nadbytečného dusíku.
Obecný souhrn vlastností
Alkaloidy jsou vždy zásadité látky (právě od alkalického charakteru původně pochází jejich název), někdy ale jen velmi slabě. Když se hovoří o alkaloidech, zpravidla jsou tím míněny jen látky s nějakým fyziologickým účinkem, ačkoliv v nejobecnějším pojetí takto vymezené nejsou.
Protože se jedná o velmi rozsáhlou skupinu, je jen málo vlastností, které mají společné. Některé vlastnosti se dají vymezit pro většinu významných alkaloidů.
Většina alkaloidů jsou krystalické pevné látky (výjimky – například nikotin, koniin a spartein – jsou kapalné). Bývají špatně rozpustné ve vodě (platí skutečně pro velkou většinu, výjimkou je například hygrin), zato ale dobře rozpustné v organických rozpouštědlech (kromě alkoholů též typicky chloroform).
Soli
Alkaloidy ochotně tvoří soli, a to jak organickými, tak anorganickými kyselinami. Soli alkaloidů jsou většinou narozdíl od alkaloidů samotných dobře rozpustné ve vodě. I to je důvod, proč se vyskytují v rostlinném těle hlavně ve formě solí, a to většinou karboxylových kyselin (například šťavelové, octové nebo mléčné).
Dělení do skupin, nejznámější alkaloidy
Nejjednodušší dělení alkaloidů rozlišuje ty, které obsahují dusík v heterocyklickém jádru od ostatních (které tedy obsahují dusík vázaný jinak). To je ale poměrně nepraktické, už i proto že těch s dusíkem v heterocyklu je naprostá většina.
O něco běžnější je dělení podle souvislosti v rostlinném metabolismu, přesněji podle látky (většinou aminokyseliny), z níž jsou produkovány.
- Od fenylalaninu
- Od histidinu
- Od kys. antranilové
- Od kys. mevalonové
- Od kys. nikotinové
- Od lysinu
- Od ornithinu
- Od tryptofanu
- Terpenoidy
- Puriny (od xanthinu)
Další možné, a podrobnější, je rozlišování podle polohy atomu dusíku. Názvy potom vycházejí z jednoduchých organických sloučenin, kterým se podobá okolní část daného alkaloidu. Toto dělení je výhodné také proto, že v rámci skupin jsou alkaloidy často blízké vlastnostmi nebo využitím.
- Fenethylaminová skupina: meskalin, efedrin, dopamin, amfetamin a methamfetamin. Tyto všechny mají pro psychiku významnou roli, a to buď jako neurotransmitery (dopamin) nebo vyloženě tvrdé drogy (meskalin, methamfetamin).
- Indolová skupina: Velmi početná. Indolovou skupinu obsahuje asi čtvrtina alkaloidů celkem. N-methyltryptamine, psilocybin, serotonin, ergotové alkaloidy (ergin, ergotamin atd.), harmin, harmalin, yohimbin, reserpin, lysergové kyseliny. Lysergové kyseliny jsou známé hlavně jako námelové alkaloidy. Nejznámější z nich je asi LSD, halucinogen.
- Tropanová skupina: atropin, kokain, ecgonin, scopolamin, katuabin. Typicky se jedná o produkty lilkovitých rostlin
- Quinolinová skupina: quinin, quinidin, dihydroquinin, dihydroquinidin, strychnin, brucin, veratrin, cevadin Zvláště známý je strychnin,
- Isoquinolinová skupina: Opiáty (morfin, kodein, thebain, isopapa-dimethoxy-anilin, papaverin, narcotin, sanguinarin, narcein, hydrastin, berberin) a emetin. Opiáty (též mákové alkaloidy) jsou obecně významné. Většinou se jedná o tvrdé drogy nebo jejich reakční mezistupně.
- Pyridinová skupina: nikotin a spartein. Oba se vyskytují především v tabáku. Nikotin je dobře známá lehká droga.
- Pyrrolidinová skupina: hygrin a nikotin (ve vzorci nikotinu se nachází dva atomy dusíku, z toho jeden v pyridinové skupině a jeden v pyrrolidinové)
- Terpenoidy: steroidy (solanin, muskarin, cholin, neurin) a akonitin
- Vinca alkaloidy: vinblastin a vinkristin. Mají rozsáhlé využití jako cytostatika (látky zabraňující mitóze), tedy typicky při léčení rakoviny.
- Xanthinová skupina: kofein, theobromin a theofylin. Kofein a theobromin se vyskytují většinou pohromadě v různých poměrech. Theobrominem se zabývám podrobněji v druhé části.